Termin: 13.12.2013 – 17.01.2014
Wernisaż: 13.12.2013, godz. 19.00
Miejsce: Galeria Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław
Kurator: Anna Kołodziejczyk
Projekt graficzny: Łukasz Paluch / AnoMalia art studio
Fot. Łukasz Paluch
TEKST TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE:
Najnowsza wystawa Krystiana Trutha Czaplickiego, zatytułowana „Przesunięty dom”, skonstruowana jest w oparciu o zbiór tajemniczych obiektów zainspirowanych domowymi sprzętami codziennego użytku.
Przedmioty, które zwykle zapełniają nasze mieszkania, banalne i emocjonalnie transparentne, sparafrazowane przez Trutha stają się obiektami magicznymi. Tytułowe przesunięcie dokonuje się w obrębie formy, funkcji i znaczenia tych przedmiotów, zaś narzędziem do ich odczytania staje się intuicja i akceptacja dla abstrakcyjnych skojarzeń.
Linearna kompozycja z wieszaków na ubrania czy, przypominający włócznię, nóż kuchenny, tworzą obok innych, równie paradoksalnych rzeźb, zastygły krajobraz zdekonstruowanych rzeczy. Ukazanie tej niemal scenograficznej układanki w przestrzeni galerii, będącej dawniej mieszkaniem, daje efekt nasyconej nostalgią i niepokojem atmosfery.
Rodzaj przesunięcia zachodzi także w sposobie artystycznego funkcjonowania artysty, Truth, kojarzony przede wszystkim z interwencjami w przestrzeni publicznej, przenosi swoją aktywność do wnętrza, budując w niej intymną i emocjonalną narrację rezygnuje z potencjalnej anonimowości, którą daje przestrzeń miejska.
Miejsce nadal pozostaje dla Trutha najsilniej działającym czynnikiem, ale intensywny odbiór miasta oraz jego peryferiów, został zastąpiony potrzebą znalezienia bardziej określonej ramy dla prezentacji swoich symbolicznych obiektów i rzeźb, których zresztą forma pozostaje niezmienna – precyzyjna, minimalistyczna i chłodna, niemal zdystansowana.
Krystian Truth Czaplicki
Urodzony we Wrocławiu w 1984 roku. Absolwent Katedry Wzornictwa Wrocławskiej ASP, jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia tworzących rzeźby i instalacje w przestrzeni publicznej.
Brał udział w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą, współpracował m.in. z takimi instytucjami, jak Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Szuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski, Królikarnia / Muzeum Narodowe w Warszawie, Bergen Kunsthall w Norwegii, Muzeum Vasarely’ego w Budapeszcie czy Dum Umeni Mesta Brna w Czechach.
Jego prace pojawiały się m.in. na ulicach Warszawy, Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu czy Moskwy
Dokumentacja fotograficzna działań Krystiana była publikowana m.in. w książkach:
Urban Maps. Instruments of Narrative and Interpretation in the City, Ashgate Publishing Limited, Londyn, 2011
Trespass. A History of Uncommissioned Urban Art, Taschen, Nowy Jork, 2010,
The Post-Socialist City. Continuity And Change In Urban Space And Imagery, Jovis Verlag, Berlin, 2010
Urban Interventions Personal Projects in Public Spaces, Die Gestalten Verlag, Berlin, 2010
Street Renegades: New Underground Art, Laurence King Publishing, Londyn, 2007
Przewodnik Kolekcjonera Sztuki Najnowszej, Korporacja HaArt, Warszawa 2008