Termin: 17.03. – 2.04.2011
Wernisaż: 17.03.2011, godz. 18.00
Miejsce: Galeria Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław
Kurator cyklu: Anna Kołodziejczyk
Projekt graficzny: Łukasz Paluch / AnoMalia art studio
Fot. Magda Szady
TEKST TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE:
„Tworząc obrazy, obiekty, instalacje, Andrzej Sobiepan starannie dobiera techniki i materiały odbiegające od akademickich standardów. Komponuje różnorodne zbiory z nietypowych przedmiotów i materii. W malarstwie używa środków związanych bardziej z rzemiosłem niż z technologią ,,klasycznego” malarstwa. Płyta stolarska typu MDS i wieprzowa skóra, to materiały z których konstruuje najnowszą wystawę zatytułowaną: „Polska Biała Zwisłoucha ”. Już w samym zderzeniu tych materii wyczuwa się napięcie – to tak jakby natura zderzyła się z kulturą . Potraktowanie skóry jako podobrazia otoczonego rama zrobioną z półsyntetycznej płyty budzi niepokój . Autor próbuje zmiękczyć ten kontrast, zdobiąc podłoże prac barwnymi plamami, liniami ,punktami ,tworząc układy otwarte, odwołujące się do natury. Ten intuicyjny rodzaj działania wydaje się być opowiedzeniem po stronie natury”.
Krzysztof Wałaszek
Wystawa Andrzeja Sobiepana realizowana jest w ramach cyklu „Akademizm”, zapoczątkowanego w Mieszkaniu Gepperta w 2010 roku. „Akademizm” prezentuje studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Jego głównym założeniem jest wspieranie młodych twórców, którzy z pełną uwagą angażują się w proces twórczy i w odkrywanie tego, jakie ideały budują ich artystyczną tożsamość. Cykl pokazów pozwala odpowiedzieć na pytanie, z czego młode pokolenie czerpie swoje siły, a także czy dopuszcza ten moment, w którym dzieło prawdziwie przekracza intencje swojego autora.
Współczesna sztuka operuje kategorią problemu. To pokusa zarówno dla artystów jak i kuratorów, wspólne drążenie i nazywanie zjawisk, rozwiązywanie problemów, stawianie diagnoz. Czy należy jednak bezwarunkowo wierzyć temu zaangażowaniu? „Akademizm” eksponuje rokujące narracje, pozwalając na sprawdzenie ich nośności i wyjątkowości.