Weekend otwarcia wystawy „To maluję ja!” poświęconej Hannie Krzetuskiej współtworzącej powojenne środowisko plastyczne Wrocławia i legendarną Grupę Wrocławską odbył się między 14 a 15 października. W galerii Mieszkanie Gepperta – dawnej pracowni artystki i jej męża, Eugeniusza Gepperta – zobaczyliśmy dzieła reprezentantek Szkoły Wrocławskiej oraz ich interpretacje autorstwa tworzących we Wrocławiu artystek młodego pokolenia: Justyny Baśnik, Anny Kołodziejczyk, Kariny Marusińskiej, Agnieszki Sejud i Karoliny Szymanowskiej. W Mieszkaniu Gepperta odbyło się również forum dyskusyjne, m.in. z udziałem Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, nestorki wrocławskiej sceny artystycznej.
Październikowa wystawa „To maluję ja!” jest efektem wieloletnich działań fundacji Art Transparent na rzecz upamiętnienia postaci, osiągnięć i twórczości wrocławskich nestorów sztuki współczesnej. Ekspozycja obejmie prace wystawione w galerii Mieszkanie Gepperta (ul. Ofiar Oświęcimskich ½), dawnej pracowni profesora Eugeniusza Gepperta i Hanny Krzetuskiej, oraz galerię Szewską. – W wystawie dążymy do umieszczenia postaci Hanny Krzetuskiej w szerszym kontekście – nie jako żonę prof. Eugeniusza Gepperta, pierwszego powojennego rektora wrocławskiej PWSSP, ale jako odważną twórczynię, abstrakcjonistkę podejmującą radykalne wybory artystyczne wbrew poglądom małżonka i części ówczesnego środowiska – mówi Michał Bieniek, kurator i prezes Fundacji Art Transparent. – Tym razem, pozostając w nurcie herstorycznym, oprócz Krzetuskiej, przywołujemy także inne ważne dla Grupy postaci: Wandę Gołkowską i Krzesławę Maliszewską. Kluczowe jest tu przypomnienie twórczości zarówno samej Krzetuskiej, jak i innych związanych z Grupą artystek, w dotychczasowej historiografii mniej widocznych niż ich partnerzy – dodaje. Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 14 października – w Mieszkaniu Gepperta zaplanowany jest dzień otwarty (godz. 15:00 – 19:00), natomiast w galerii Szewska o godz. 16:00 rozpocznie się wernisaż. Wstęp wolny.
W sobotę, 15 października, w mieszkaniu Geppertów (obecnie galeria Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich ½), czyli w miejscu towarzyskich spotkań i artystycznych dyskusji Grupy Wrocławskiej, miało miejsce forum dyskusyjne związane z powojenną, wrocławską historią kobiet w sztuce współczesnej oraz pytaniami o rolę lokalności w rozwoju postaw i środowisk artystycznych. W zaplanowanych debatach o 12:00, 14:00 i 16:00 kolejno wzięły udział świadkinie działalności Grupy Wrocławskiej – Ewa Ludwińska-Chwałczyk, Anna Szpakowska-Kujawska i Mira Żelechower-Aleksiun, „spadkobierczynie” tworzące aktualnie: Anna Kołodziejczyk, Katarzyna Kmita i Karina Marusińska oraz ekspertki: Anna Markowska, Zośka Reznik, Karolina Dzimira-Zarzycka. Spotkania poprowadziły Magda Podsiadły, Daniela Tagowska i Małgorzata Miśniakiewicz. W wydarzeniu uczestniczono stacjonarnie – w galerii Mieszkanie Gepperta (obowiązują zapisy: zapisy@arttransparent.org) lub online – za pośrednictwem transmisji na żywo w mediach społecznościowych fundacji Art Transparent.
Wystawa „To maluję ja!” w ramach cyklu „15% abstrakcji” w galerii Mieszkanie Gepperta czynna będzie do 30 listopada, w poniedziałki i czwartki od 15:00 do 19:00 oraz w środy od 11:00 do 19:00. Wstęp wolny. Zaplanowanych jest również szereg wydarzeń towarzyszących, w tym spacery historyczne i zajęcia edukacyjne.
14.10 – 30.11.2022
wystawa „To maluję ja!” z cyklu „15% abstrakcji”
galeria Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, 50-069 Wrocław
godziny otwarcia:
pon. i czw. 15:00-19:00
śr. 11:00-19:00
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Współfinansowano ze środków Gminy Wrocław. www.wroclaw.pl