Termin: 8-11.09.2011
Wernisaż: 8.09.2011, godz. 18.00
Miejsce: Willa rodziny Dzieduszyckich, ul. Kampinoska 23, Wrocław
Wydarzenia:
Kuratorzy: Anna Kołodziejczyk i Michał Bieniek (Fundacja Sztuki Współczesnej ART TRANSPARENT)
Artyści: Beata Wilczek, Piotr Skiba, Anna Kołodziejczyk, Grzegorz Łoznikow, Łukasz Paluch, Łukasz Huculak, Ewa Żuchnik, Ziemowit Fincek, Dy Tagowska, Piotr Kmita
TEKST TOWARZYSZĄCY PROJEKTOWI (http://www.culturecongress.eu/event/house_of_change)
Jeden z ośmiu zwycięskich projektów konkursu Art for Social Change, przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach przygotowań do Europejskiego Kongresu Kultury.
Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego i Krytyka Polityczna zrealizują w czasie Kongresu serię wydarzeń artystycznych, których scenerią będzie willa rodziny Dzieduszyckich. Działać tu też będzie kawiarnia i księgarnia Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
Czy współczesna sztuka ma jakikolwiek widoczny społeczny skutek? Czy efekt działania artysty można ujrzeć, zweryfikować? Czy ze sztuką da się dyskutować i czy jeszcze warto? Pytania te padły w „Stosowanych sztukach społecznych”, słynnym manifeście Artura Żmijewskiego, wieloletniego redaktora artystycznego Krytyki Politycznej.
House of Change będzie wspólnym działaniem nowego pokolenia artystów, którzy wierzą, że zmiana jest możliwa i ukazują, w jaki sposób sztuka może brać udział w historii.
Projekt odbędzie się w domu o artystycznych tradycjach, od 1946 roku należącym do rodziny Dzieduszyckich. Willa Dzieduszyckich przez wiele lat odgrywała ważną rolę w życiu kulturalnym miasta jako miejsce spotkań intelektualistów i artystów, a później jako żywy symbol trudnego przepracowywania polskiej tożsamości. Jesienią 2006 roku wyszło na jaw, że gospodarz willi, hrabia Wojciech Dzieduszycki, szanowany członek elity kulturalnej miasta i honorowy obywatel Wrocławia był wieloletnim współpracownikiem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Willę zamknięto.
Jego rodzina, podobnie jak cała Polska długo nie mogła otrząsnąć się z szoku. Dzisiaj nadszedł czas konfrontacji z duchami przeszłości. W ramach projektu podejmiemy próbę rekonstrukcji i dekonstrukcji historii willi Dzieduszyckich, otwierając ją dla widzów i dla kilku najbardziej znanych i społecznie zaangażowanych artystów współczesnych.
HOUSE OF CHANGE – harmonogram
8-11 WRZEŚNIA 2011
CZWARTEK 8 WRZEŚNIA 2011
18.00 wernisaż wystawy „House of Change” – inauguracja projektu
Koncepcja wystawy „House of Change” polega na wykorzystaniu wnętrza i charakteru willi rodziny Dzieduszyckich do skonstruowaniu fikcyjnej fabuły. Wrocławscy artyści wejdą ze swoimi kreacjami w przestrzeń willi, powodując zatarcie granic między tym, co w tym szczególnym budynku zastane i tym, co dodane. „House of Change” to mylenie widza i gra niedopowiedzeń, w której obrazy, obiekty i instalacje posłużą za wskazówki i tropy – ślady pozostawione przez wyimaginowanych (czy na pewno?) bohaterów. Wnętrze i ogród oraz wypełniające je przedmioty, te stare i te wykreowane przez artystów, to pozostałość po historii, która się wydarzyła lub mogła się wydarzyć, to pamięć zdarzeń, które mogły się rozegrać w tym miejscu.
Kuratorzy: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk
Produkcja: Karolina Bieniek, Fundacja Art Transparent
Artyści: Beata Wilczek, Piotr Skiba, Anna Kołodziejczyk, Grzegorz Łoznikow, Łukasz Paluch, Łukasz Huculak, Ewa Żuchnik, Ziemowit Fincek, Dy Tagowska, Piotr Kmita.
19.00 spektakl „Mała narracja” (Teatr Studio w Warszawie)
Jesienią 2006 roku okazało się, że dziadek Wojtka Ziemilskiego, zasłużony wrocławianin hrabia Wojciech Dzieduszycki, przez wiele lat współpracował ze służbami bezpieczeństwa. Wojtek odpowiedział na tę sytuację inscenizacją w formie wykładu, łączącą osobistą opowieść, fakty historyczne, choreografię współczesną, wreszcie wielkie i małe narracje. Jego spektakl jest próbą skonfrontowania artystycznych wyborów artysty z historią, na którą nie miał żadnego wpływu.
scenariusz, reżyseria i wykonanie: Wojtek Ziemilski
20.00 „Wypisać się z wielkich narracji! Pamięć, sztuka, historia” – dyskusja z udziałem Wojtka Ziemilskiego, Olgi Tokarczuk i Cezarego Michalskiego
prowadzenie: Michał Sutowski
22.00 nocne rozmowy w ogrodzie
Zapraszamy do ogrodu na rozmowy z artystami i twórcami kultury. Oprawę muzyczną i wizualną stworzą wrocławscy artyści.
PIĄTEK 9 WRZEŚNIA 2011
12.00 śniadanie na trawie oraz otwarte spotkanie Klubu KP we Wrocławiu
15.00 spotkanie z Gayatri Chakravorty Spivak, premiera książki „Strategie postkolonialne” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)
prowadzenie: Jakub Majmurek
17.00 spotkanie z Chantal Mouffe, premiera książki „Carl Schmitt. Wyzwanie polityczności” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)
prowadzenie: Michał Sutowski
18.00 Prezentacja programu wideo „WRO on Tour”: Anri Sali „Intervista” (Albania, 1998, 25 min, wideo)
Kolekcja Centrum Sztuki WRO liczy obecnie ponad 6 tysięcy dzieł polskiej i międzynarodowej sztuki mediów – od jej początków w latach 60. – po najnowsze realizacje.Centrum Sztuki WRO jako jedyna polska instytucja uczestniczy obecnie w projekcie DCA (digitalizacji kolekcji sztuki współczesnej), zmierzającym do cyfryzacji europejskich kolekcji sztuki współczesnej.
Od lipca 2013 roku część zbiorów WRO będzie także dostępna on-line poprzez portal Europeana.
W ramach projektu House of Change zostanie pokazane wideo albańskiego artysty Anri Sali „Intervista” (dzięki uprzejmości artysty i Johnen Galerie, Berlin, www.transitland.eu). To praca o indywidualnej i kolektywnej pamięci, subiektywnym doświadczaniu ideologii, performatywnej mocy dokumentacji i archiwów; funkcji, jaką realnie pełnią w sferze prywatnej, a potencjalnie pełnić mogą w sferze publicznej.
18.30 dyskusja „Sztuka dla każdego? / digitalizacja sztuki współczesnej”
goście: Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka i Jarosław Lipszyc
prowadzenie: Sebastian Liszka
Sztuka współczesna dostępna w internecie? Jakie problemy wiązą się z cyfryzacją sztuki? Czy dzieła zdigitalizowane nadal są tymi samymi dziełami? Czy w związku z przenoszeniem sztuki do internetu czeka nas koniec tradycyjnych muzeów? I czy przy okazji poszerzania dostępu odbiorców do sztuki nie są łamane prawa autorskie artystów?
20.00 spektakl „Wieczór autorski Mikołaja Stawrogina”
Twórcy unikalnej akcji – reżyserka Natalia Korczakowska i aktor Piotr Głowacki – wykorzystują usunięty z pierwszych wydań powieści „Biesy” Fiodora Dostojewskiego rozdział „U Tichona”, zawierający tzw. „Wyznanie Stawrogina”. Monodram jest próbą zbadania granicy między spowiedzią a występem. Po raz pierwszy prezentowany był w styczniu 2007 w łódzkiej kawiarni literackiej „mała litera”.
reżyseria i opracowanie muzyczne: Natalia Korczakowska
scenografia i efekty sceniczne: Marcin Cecko
Stawrogin: Piotr Głowacki
22.00 nocne rozmowy w ogrodzie
Zapraszamy do ogrodu na rozmowy z artystami i twórcami kultury. Oprawę muzyczną i wizualną stworzą wrocławscy artyści.
SOBOTA 10 WRZEŚNIA 2011
12.00 rodzinny piknik na trawie, „Fabryka Książek” – warsztaty dla dzieci i nie tylko
Każdy uczestnik warsztatów, mały czy duży, będzie mógł stworzyć własną, niepowtarzalną książkę. W pracy twórczej pomogą znani artyści.
16.00 spotkanie z Giannim Vattimo i premiera książki „Nie być Bogiem. Autobiografia na cztery ręce” (Gianni Vattimo, Piergiorgio Paterlini, Wydawnictwo Krytyki Politycznej)
18.00 spektakl „Karabiny pana Youdego. Dobry człowiek z Hubei”
Rzecz dzieje się w Chinach, czyli na Wschodzie. Teraz, czyli współcześnie.
Kiedy deweloper chce zająć ziemię, biedni ludzie w żadnym miejscu na świecie nie mogą czuć się bezpiecznie.
Młody wrocławski dramatopisarz oddaje głos tym, których ziemie są przejmowane za bezcen, a domy burzone. Tam. I tu.
Projekt powstaje we współpracy z Teatrem Polskim we Wrocławiu.
scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Michał Kmiecik
scenografia, kostiumy: Natalia Burzyńska
produkcja: Aleksandra Henglewska
występują: Wiesław Cichy, Aneta Bronś, Kazimierz Krasicki, Jolanta Mikulska, Ewa Nowak
20.00 „Chopin Chopin Chopin” – koncert zespołu „Profesjonalizm”
Nietypowy koncert chopinowski w willi Dzieduszyckich, która była siedzibą wrocławskiego koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.
PROFESJONALIZM to nowy sekstet jazzowy Marcina Maseckiego. Masecki sięga do swoich korzeni i wchodzi w dialog z amerykańską muzyką jazzową z bujnego okresu 1920-1950. Pierwsza płyta zespołu, „Chopin Chopin Chopin”, została nagrana w niemal przedwojennych warunkach audio.
Skład: Marcin Masecki (pianino/kompozytor), Kamil Szuszkiewicz, (trąbka), Michał Górczyński (klarnet/saksofon), Tomasz Duda, (saksofon), Piotr Domagalski (kontrabas), Jerzy Rogiewicz (perkusja).
22.00 nocne rozmowy w ogrodzie
Zapraszamy do ogrodu na rozmowy z artystami i twórcami kultury. Oprawę muzyczną i wizualną stworzą wrocławscy artyści.
NIEDZIELA 11 WRZEŚNIA 2011
12.00 śniadanie na trawie
16.00 premiera książki „Kryształowy pałac” Petera Sloterdijka (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)
18.00 spektakl „Mt 9,7” [„On wstał i poszedł do domu”]
Solowy spektakl podejmujący temat katolickiego miłosierdzia i sposobów przedstawiania niepełnosprawności w naszej kulturze. Zdecydowana wypowiedź choreografa współpracującego m.in. z duetem Strzępka&Demirski i studenta Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie narusza tabu związane ze stykiem religii i cielesności.
reżyseria i wykonanie: Rafał Urbacki
Produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
20.00 nocne rozmowy w ogrodzie – zakończenie projektu
Miejsce: willa rodziny Dzieduszyckich, ul. Kampinoska 23
Organizator: Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego / Krytyka Polityczna
JAK DOSTAĆ SIĘ DO WILLI
Z RYNKU: tramwajami: 6 (kierunek KRZYKI), 7 (kierunek KRZYKI), 17 (kierunek KLECINA); wszystkie odjeżdżają z przystanku RYNEK (ul. Kazimierza Wielkiego), wysiadamy na przystanku ORLA (ul. Powstańców Śląskich); czas podróży: 18 min.
Z HALI STULECIA: tramwajem 2 (kierunek KRZYKI) z przystanku HALA STULECIA (ul. Wróblewskiego), wysiadamy na przystanku ORLA (ul. Powstańców Śląskich), czas podróży: 32 min.
Od przystanku ORLA idziemy ulicą Kutnowską wzdłuż Parku Południowego do skrzyżowania z ulicą Januszowicką, skręcamy w lewo i idziemy ulicą Januszowicką do skrzyżowania z ulicą Kampinoską, skręcamy w prawo i idziemy ulicą Kampinoską do końca. Willa Dzieduszyckich (Kampinoska
23) to przedostatni dom po prawej.