Do realizacji artystycznej w ramach open calla „Soil/Gleba” wybrano Annę Siekierską.
Anna Siekierska – rzeźbiarka, rowerzystka, pracownica Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, aktywistka działająca na rzecz starych lasów. Współautorka licznych instalacji w przestrzeni publicznej, projektów zaangażowanych społecznie, działań uwrażliwiających na życie innych istot. Skupiona wokół złożonej sieci relacji pomiędzy ludźmi a światem więcej-niż-ludzkim. Spędza dużo czasu w rozmaitych zaroślach i bagnach. Lubi pływać, wędrować i jeść pomidory (w sezonie).
O naborze do tej części projektu
Gleba, jeden z najbardziej wrażliwych i największych organów naszej planety, stała się głównym tematem zakończonego projektu SOIL/GLEBA, realizowanego w ramach europejskiej sieci twórczej od września 2024 roku do czerwca 2025 roku. Projekt skupił się na refleksji nad powiązaniami między glebą, ludźmi i zmieniającą się równowagą na Ziemi, zapraszając artystów z pięciu krajów do stworzenia prac eksplorujących te zagadnienia.
Prace artystyczne powstawały w pięciu miastach – Rydze, Wrocławiu, Ankonie, Faro i Budapeszcie – we współpracy z lokalnymi partnerami: Latvijas Jaunā Teātra Institūts, Fundacją Art Transparent, Marche Teatro, Sciaena oraz Pro Progressione. Każda realizacja uwzględniała specyfikę lokalnych uwarunkowań i odnosiła się do takich kwestii, jak degradacja gleb, ich rola w magazynowaniu dwutlenku węgla czy wpływ na bioróżnorodność i jakość wód.
Artystki i artyści, wyłonieni w ramach wcześniejszego naboru, podjęli się zadania stworzenia prac, które jednocześnie były niepowtarzalne i tematycznie powiązane. Proces twórczy, zgodnie z założeniami projektu, był świadomie ograniczony pod względem wpływu na środowisko. Efekty pracy zostały zaprezentowane podczas Festiwalu Teatru Współczesnego Homo Novus oraz w innych międzynarodowych kontekstach.
W ramach projektu odbyły się liczne spotkania online i offline, umożliwiające wymianę doświadczeń między artystami oraz partnerami z różnych krajów. Wypracowano wspólne podejście, uwzględniające podobne materiały i metody twórcze, co podkreśliło spójność powstałych prac.
Projekt SOIL/GLEBA nie tylko przyczynił się do podniesienia świadomości ekologicznej, ale także zachęcił do poszukiwania nowych, mniej destrukcyjnych relacji z otaczającym środowiskiem. Dzięki dokumentacji procesu twórczego oraz międzynarodowej współpracy, projekt stanowił istotny głos w dyskusji na temat zmian klimatycznych i sposobów ich artystycznego przedstawienia.
Warunki uczestnictwa:
- Jesteś osobą artystyczną pracującą w Polsce.
- Przyjmujesz do wiadomości, że w ramach projektu będziesz dzielić się swoimi metodami pracy z innymi osobami artystycznymi, odbiorcami i partnerami. Twoje metody pracy zostaną pokazane podczas cyfrowej/zdalnej prezentacji pracy w ramach Festiwalu Teatru Współczesnego Homo Novus oraz w formie dokumentacji podczas i po zakończeniu naboru.
- Będziesz mieć możliwość udziału w spotkaniu na Łotwie w dniach 23-27 sierpnia 2024 r. Koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia zostaną pokryte w ramach honorarium za udział w projekcie. Należy pamiętać, że językiem spotkania będzie język angielski, konieczna jest więc jego komunikatywna znajomość.
- Możesz zaangażować się w proces realizacji prac od września 2024 r. do czerwca 2025 r.
- Możesz swobodnie wybrać okres, kiedy chcesz współpracować ze swoim partnerem zlecającym (ART TRANSPARENT), ponieważ honorarium nie obejmuje całego roku. Należy jednak wziąć pod uwagę udział w kilku spotkaniach (online), które zostaną zorganizowane na przestrzeni roku. Będą to spotkania z partnerami projektu i osobami artystycznymi, mające na celu podzielenie się doświadczeniami i inspiracjami podczas procesu realizacji prac.
- Możesz stworzyć cyfrową lub zdalną prezentację swojej pracy, która zostanie pokazana podczas Festiwalu Teatru Współczesnego Homo Novus we wrześniu 2025 roku.
Wybrani w naborze otrzymali:
- Możliwość międzynarodowej i interdyscyplinarnej wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami projektu, w tym podczas spotkania na Łotwie (23-27 sierpnia 2024 r.) z udziałem międzynarodowych praktyków.
- Możliwość rozwinięcia i/lub rozszerzenia swojej praktyki poprzez uwzględnienie kwestii związanych z ekologią i specyfiką miejsca.
- Możliwość zaprezentowania pracy na Przeglądzie Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu w czerwcu 2025 r.
- Możliwość cyfrowej lub zdalnej prezentacji pracy podczas Festiwalu Teatru Współczesnego Homo Novus (Łotwa) we wrześniu 2025 r.
- Wynagrodzenie oraz budżet produkcyjny, w tym pokrycie kosztów podróży i zakwaterowania podczas spotkania na Łotwie.
//
Projekt “The Big Green” jest dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.