Festiwal Sztuka po przejściach jest szeroko zakrojonym projektem kulturalnym, którego celem jest przybliżenie polskim odbiorcom sztuki dawnego bloku wschodniego – w pewien sposób powiązanej ze sobą, chociażby z powodu podobnych doświadczeń polityczno-społecznych, a jednak odrębnej i zmierzającej w różnych kierunkach. Celem działań jest zarysowanie poszczególnych tendencji w sztuce po 1989 roku.
Zapraszamy na pierwszą edycję festiwalu, którego tytuł stanie się pretekstem dla artystów z Gruzji, Mołdowy, Polski i Serbii do podjęcia tematów dotyczących czasu transformacji – politycznej, społecznej, światopoglądowej. Ich projekty nie będą miały charakteru rozliczeniowego. Zamierzeniem jest raczej opowiedzenie o indywidualnym miejscu w świecie, osobistych wyborach i piętnie, jakie na twórczości odciskają warunki, w których ona powstaje. Ważnymi punktami odniesienia dla zaproszonych artystów będą więc: określenie przestrzeni, w której przychodzi działać artyście oraz jego stosunek do współczesności, wreszcie realia twórcze dziś – sytuacja życiowa, stereotypy, tematy, które determinują współczesnych artystów i ostatecznie dominują nad ich twórczością. Może, w konsekwencji, uda się podjąć próbę zdekonstruowania narodowych stereotypów?
> Michał Bieniek (Fundacja Art Transparent), Joanna Synowiec (Fundacja Projekt Caracol)
Kurator
Michał Bieniek
Producent
Karolina Bieniek
Producent wykonawczy
Jacek Pawlikowski
Koordynator debat
Joanna Synowiec (2009) / Barek Lis (2010)
Koordynator warsztatów
Anna Rumińska (2009)
PR
Agata Makowska (2009) / Katarzyna Młyńczak (2010)
Pomysł i ogólna koncepcja festiwalu (2009)
Joanna Synowiec
Artyści
Dušica Dražić / Karolina Freino / Piotr Kmita / Žilvinas Landzbergas / Ciprian Muresan / Stefan Rusu / Sophia Tabatadze / Mare Tralla / Adam Vačkař
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy projektu:
Gmina Wrocław
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Fundacja Projekt Caracol
Organizator
Fundacja ART TRANSPARENT
www.arttransparent.org