Stanisław Dróżdż
POZASŁOWNE ŚRÓDSŁÓW MIĘDZYSŁOWIA
Datowany na 1969 rok i odrzucony wówczas przez wydawcę tom to debiut poetycki Stanisława Dróżdża. Na książkę składają się utwory poetyckie z lat 1962–1969. W tamtym okresie Stanisław Dróżdż tworzył lapidarne, kilkuzdaniowe sentencje nazywane poezją gnomiczną. Zawarta w tych wierszach powściągliwość ekspresji oraz minimalizm form pozwalają zarysować ówczesny obszar literackich zainteresowań poety i zrozumieć jego późniejsze artystyczne wybory. Zbiór jest zapowiedzią zarówno tworzonych przez Dróżdża od drugiej połowy lat 60. tekstów z obszaru poezji konkretnej, jak i wielkich tematów obecnych w twórczości artysty: bytu, czasu, przemijania, początku i końca.
Książka stanowi integralną część projektu Ścieżki tekstu realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 przez Małgorzatę Dawidek oraz Fundację Art Transparent. Wydawnictwu towarzyszy mapa-przewodnik po historycznych i współczesnych miejscach Wrocławia związanych z nurtem konkretystycznym i twórczością Stanisława Dróżdża.
Między wrześniem a październikiem reprodukcje wybranych z tomu stron maszynopisów zostaną zaprezentowane na nośnikach reklamowych (citylightach) umieszczonych na 42 przystankach tramwajowych w całym mieście oraz w galerii ulicznej Szewska Pasja (ul. Szewska).
Tom poetycki:
Opracowanie, redakcja i wstęp
Małgorzata Dawidek
Koordynacja
Karolina Bieniek | Art Transparent
Opieka redakcyjna i korekta
Dawid Skrabek | Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy
Tłumaczenia
Krzysztof Bartnicki (wiersze) Karol Waniek (Słowo wstępne)
Projekt okładki
Magdalena Jaskułowska | Kolektyf
Projekt graficzny i skład
Joanna Jopkiewicz | Grupa Projektor
Wydawca
Fundacja ART TRANSPARENT
Partner wydawniczy
Wrocławski Dom Literatury | Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy