Międzynarodowy Instytut Wspólnotowego Mecenatu Sztuki (IICCA), założony przez BETHLEN THEATER (HU), Art Transparent (PL) i New Theater Institute of Latvia (LV) poszukiwał osób chcących dołączyć do grona komisareki komisarzy artystycznych IICCA.
Pełnienie funkcji komisarki artystycznej / komisarza artystycznego wiąże się z dwuletnim (2023–2025) zaangażowaniem w międzynarodowy projekt. Jego celem jest przyznanie środków dla artystów, którzy stworzą realizacje artystyczne specjalnie dla Brochowa. Wyboru artystów oraz finalnego, przeznaczonego do realizacji dzieła dokonają wybrane osoby, którzy zgłoszą się w tym naborze. IICCA zapewni niezbędne szkolenia i budżet, a także profesjonalne wskazówki w trakcie całego procesu.
Celem programu DemArt IICCA jest demokratyzacja praktyk finansowania i zamawiania dzieł sztuki przez jednostki samorządu lokalnego i inne organizacje odpowiedzialne za kulturę, a także uwzględnienie w tym procesie roli społeczności lokalnych i ich potrzeb w zakresie kultury.
Najważniejszymi kryteriami wyboru osób komisarski były:
- znajomość społeczności i okolicy
- chęć wywarcia wpływu na społeczność i okolicę
- pasja do realizacji projektu
- chęć wniesienia własnej perspektywy
- gotowość zaangażowania podczas trwania projektu
- robocza znajomość języka angielskiego, zweryfikowana podczas rozmów kwalifikacyjnych z wybranymi kandydatami
Termin nadsyłania zgłoszeń upłynął 30 czerwca 2023 roku.
Komisarki i komisarz artystyczny:
Arleta Gosławska – fotografka, artystka intermedialna. Na co dzień działa we Wrocławiu. Współtworzy grupę MIGAWKA na Przedmieściu Oławskim. Ukończyła studia na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu na kierunku Fotografia Intermedialna. Swoją sztukę tworzy bazując na codzienności. Jej projekty charakteryzuje konceptualizm oraz minimalizm. Tematy, jakie porusza, wiążą się z człowiekiem i naturą, a także istotą bytu. Dzieła Arlety często mają namacalną formę, są to książki, obiekty, instalacje. Głównym punktem wyjścia dla jej prac jest obserwacja i medytacja nad codziennością. W efekcie końcowym artystka oddaje hołd temu co małe.
Małgorzata (Gosza) Tutko – wokalistka, song-writerka, nauczycielka muzyki, doula. Na co dzień prowadzi zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i małych dzieci wg metody prof. E.E.Gordona, prowadzi zespoły i warsztaty wokalne dla dorosłych, przygotowuje kobiety do porodu podczas zajęć „Twórcze Narodziny”, pracuje z kobietami jako doula oraz śpiewa na różnych koncertach i wydarzeniach artystycznych. Prywatnie mama dwóch synów i żona.
Hubert Sulima – dramaturg, twórca teatralny, pedagog. Pochodzi z robotniczej rodziny z Bielawy w Górach Sowich. Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Współtwórca kilkunastu spektakli zrealizowanych m.in. w TR Warszawa, Starym Teatrze w Krakowie czy Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Laureat stypendium Nowego Teatru w Warszawie dla „wybitnie utalentowanych młodych artystów”. Dwukrotnie nominowany wraz z reżyserem Jędrzejem Piaskowskim do „Paszportów Polityki” w kategorii „teatr”.
Prowadzi zajęcia dramaturgiczne na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, gdzie mieszka.
____
Organizator: Międzynarodowy Instytut Wspólnotowego Mecenatu Sztuki
Projekt jest realizowany we współpracy z Art Transparent, New Theatre Institute of Latvia, Bethlen Theater.
/////
Projekt „Democratising art commissioning by involving local communities” (DemArt) jest dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Zadanie pt. „DemArt Dolny Śląsk – społeczne zamawianie sztuki w lokalnej przestrzeni publicznej” jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Zadanie pt. „Społeczne zamawianie sztuki w lokalnej przestrzeni publicznej (DemArt)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Promesa dla Kultury.
- wartość dofinansowanie: 92 594,47 zł
- całkowita wartość zadania: 351 828,31 zł