ARTIFAKE Polska – sztuka przeciw propagandzie
Celem warsztatów edukacyjnych jest poszerzanie wiedzy na temat wszechobecnej dezinformacji i propagandy wśród różnych grup społecznych i wiekowych. Zajęcia prowadzą:
Maria Marszałek – absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureatka stypendium „European Museum of the Year Award”, nauczyciel akademicki, współautorka wystawy „Pan Tadeusz Różewicz” i wielu działań edukacyjnych. Wciąż pracuje nad rozprawą doktorską o ekfrazach.
Adriana Myśliwiec – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Fotografii i Multimediów na ASP we Wrocławiu. Zawodowo związana z Muzeum Pana Tadeusza, gdzie pracuje jako projektantka. Autorka aranżacji przestrzeni wystaw, scenografii a także licznych projektów graficznych. Tematyka jej prac artystycznych dotyczy tworzenia wizualnych narracji oraz zagadnień związanych z przedmiotem, jako nośnikiem pamięci.
UWAGA SZUM!
12.11.2021 | galeria Mieszkanie Gepperta, Wrocław
W pierwszej części spotkania uczestnicy i uczestniczki warsztatów pt. Uwaga Szum! z Wrocławskiego Klubu Seniora Pracownika Socjalnego rozmawiali o kulturze nadamiaru, przebodźcowaniu, informacyjnym szumie oraz o związkach tych zjawisk z podatnością na manipulację i dezinformację. Następnie obejrzeli malarskie reprezentacje chaosu i harmonii w sztuce różnych epok. Finalnie powstały różnego typu kompozycję z figur geometrycznych, linii i plam. Ostatnie zadanie polegało na zwizualizowaniu własnego spokoju i niepokoju w formie dyptyku.
szczegóły: tutaj
Sztuka a fake news w Żmigrodzie
26.11.2021 | Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Żmigrodzie
W warsztatach w Żmigrodzie wzięli udział uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej, licealiści oraz seniorzy. Najmłodsi uczestnicy porównywali fake newsy do złudzeń optycznych i labiryntów, starsi dowiedzieli się, że strategią oporu wobec cyfrowej inwigilacji może być samodzielne wytwarzanie szumu, a najstarsi zmierzyli się z zadaniem plastycznego przedstawienia chaosu i harmonii za pomocą układów kompozycyjnych, linii i zestawień kolorystycznych.
szczegóły: tutaj
MINISTERSTWO INFORMUJE – PREZENTACJA GRY EDUKACYJNEJ
03.12.2021 | Facebook Art Transparent (transmisja na żywo)
Celem gry, zainspirowanej pracą Pawła Kulczyńskiego, 2+2 = 5 jest zwizualizowanie świata, który wygląda inaczej niż standardowa rzeczywistość. O zmianach informuje Ministerstwo. Pola oznaczone nazwami żywiołów zawierają informacje. Kiedy gracz na nie stanie, jego zadaniem jest narysować bądź namalować jedno hasło z danej kategorii. W grę można grać samodzielnie lub w grupie. Nie jest do końca jasne, kto wygrywa. Ministerstwo zdecyduje we właściwym czasie. Gra jest przeznaczona dla dzieci i dorosłych. Może służyć jako pomoc dydaktyczna do nauki krytycznego myślenia, pokazując na czym polega dezinformacja.
szczegóły: tutaj
POWIETRZE JEST RÓŻOWE
05.12.2021 | galeria Mieszkanie Gepperta, Wrocław
Warsztat przeznaczony dla dzieci i rodziców stanowił okazję do sprawdzenia swoich sił w grze Ministerstwo informuje. Najpierw uczestnicy zapoznali się z pracą Pawła Kulczyńskiego 2+2=5, wysłuchując serii nieprawdopodobnych komunikatów, głoszących, na przykład, że mysz jest płazem, albo koń ma trzy nogi. Potem, rzucając kostką i wędrując po pionkiem po planszy, trafiali na pola oznaczające konkretne komunikaty z Ministerstwa, które musieli zilustrować. W ten sposób powstawały niezwykłe lądy, gdzie jeziora mają uszy, ryby noszą płaszcze, a deszcz pada do góry. Aby zwyciężyć gracze musieli zilustrować elementy z czterech kategorii, odnoszących się do czterech żywiołów. Rozgrywka była pretekstem do uruchomienia wyobraźni i refleksji nad różnica między fantazją a dezinformacją.
szczegóły: tutaj
TWORZENIE NIESAMOWITYCH HISTORII
05.12.2021 | galeria Mieszkanie Gepperta, Wrocław
Dlaczego teorie spiskowe są popularne? Jest wiele hipotez tłumaczących to zjawisko. Jedna z nich zwraca uwagę, na fakt, że są często ekscytujące, trzymające w napięciu, tajemnicze i dobrze wymyślone. Uczestnicy mieli za zadanie ułożyć własną historię, w której pojawia się wątek spisku. Robili to za pomocą manualnej wersji techniki “kopiuj wklej”, korzystając z cudzych tekstów i obcych archiwów fotograficznych. Punktem wyjścia była chęć przyjrzenia się teoriom spiskowym pod kątem struktury narracji i obecności zagadki, która sprawia, że są tak wciągające. Okazało się, że sensacyjna historia bohatera odtwarzająca mityczne struktury, może stanowić przepis na przebój kinowy. Powstały wstępne szkice i storyboardy.
szczegóły: tutaj
12.12.2021 | Concordia Design Wrocław
szczegóły: tutaj
Sztuka i fake newsy – SCENARIUSZE WARSZTATÓW
Scenariusze nawiązują do konkretnych prac artystycznych powstałych w ramach projektu ARTIFAKE. Są również treningiem kreatywnego myślenia. Poprzez działania manualne uczestnicy warsztatów w praktyczny sposób przyswajają wiedzę i utrwalają ją.
Poziom trudności zadań jest dopasowany do odbiorców w różnym wieku. Mechanizm rozprzestrzeniania się fake newsów ilustrują metafory: labiryntu, iluzji, szumu i niezwykłej krainy, w której nic nie jest tym, czym się wydaje. Punktem wyjścia jest świadomość, że opór wobec manipulacji to także umiejętność wyciszenia się, skupienia i uważnego przyglądania otaczającej rzeczywistości.
szczegóły: tutaj
19.12.2021 | fb.com/FundacjaArtTransparent
Zapraszamy na transmisję na żywo na Facebooku w ramach bezpłatnych warsztatów online ? ARTIFAKE by poznać mechanizmy fake newsów. Nasze scenariusze pomagają wychwytywać fałszywe informacje oraz uczulają na próby wyłudzania danych w Internecie. Mogą się przydać do rozmowy o cyfrowej tożsamości. W trakcie spotkania przyjrzymy się również teoriom spiskowym pod kątem struktury narracji i poszukamy odpowiedzi na pytanie o przyczyny ich popularności. Pokażemy również w jaki sposób przebodźcowanie i rozproszona uwaga sprzyjają podatności na manipulacje.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.