W czerwcu 2024 zapraszaliśmy na spacer ulicą Szewską, gdzie prezentujemy zapowiedź wystawy 22. Przeglądu Sztuki SURVIVAL, którego hasło brzmi Frenezja i niepodległość.
Głównym tematem tegorocznego SURVIVALU jest romantyzm: pytanie o to, jakie znaczenia i wartości wywodzące się z polskiej – oraz regionalnej i europejskiej – tradycji romantycznej trwają do dziś i jak kształtują nasze postrzeganie współczesności.
Jedna z reprodukcji prac prezentowanych na wystawie nie przypadła do gustu części konserwatywnych „influenserów” do tego stopnia, że wydaliśmy komunikat w formie posta na Facebooku:
Absolutnie nie spodziewaliśmy się, że praca Ani Grzymały „Zdejmij mundur, przeproś matkę 2” zostanie odebrana przez część odbiorców i odbiorczyń w tak zakłamujący rzeczywistość sposób. Jesteśmy w szoku, że znowu ktoś próbuje interpretować ekspozycję w sposób jednoznacznie służący nakręcaniu narracji politycznej.
Praca Ani Grzymały „Zdejmij mundur, przeproś matkę 2” powstała 3 lata temu i nie jest w żaden sposób powiązana z ostatnimi wydarzeniami. Śmierć polskiego żołnierza jest tragedią i jesteśmy zdecydowanie przeciwni instrumentalizowaniu tej tragedii do celów politycznych lub jakichkolwiek innych. Niewątpliwe jest, że w tak dramatycznej sytuacji, tworzenie połączeń, które nie istnieją, tylko w celu wzbudzenia negatywnych emocji, jest jawnym przejawem wojny hybrydowej i osoby, które podsycają te emocje, są jej głównymi aktorami.
Jako fundacja Art Transparent zawsze otwarcie informujemy, skąd zdobyliśmy finansowanie na nasze działania, przekazujemy te informacje publicznie – na naszych stronach oraz plakatach, ulotkach i innych materiałach promocyjnych. Uważamy, że należy zastanowić się nad tym, kto finansuje ludzi, którzy okłamują opinię publiczną tylko po to, by stworzyć większe zasięgi i destabilizować nastroje społeczne.
Każdego roku staramy się o dofinansowania między innymi od Gminy Wrocław, dzięki którym realizujemy ambitny, inkluzywny program skierowany do mieszkanek i mieszkańców Wrocławia. Poza wystawami sztuki organizujemy spacery po wystawach sztuki dla osób w wieku senioralnym; a także oprowadzania z audiodeskrypcją, w Polskim Języku Migowym, z pętlą indukcyjną, dla osób w spektrum autyzmu i autystycznych, dla osób w kryzysach chorób psychicznych. Od dziesięciu lat prowadzimy spacery dla dzieci oraz dla rodziców niemowląt. Wydajemy publikacje związane ze sztuką, historią sztuki oraz dotyczące postaci związanych z Wrocławiem, w szczególności kobiet i osób queerowych.
Fundacja Art Transparent jest organizacją pożytku publicznego, delegatką do Forum Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego na cykl 2024–2026 w grupie roboczej „Contacts between people” i organizacją partnerską w wielu projektach zarówno polskich, europejskich, jak międzykontynentalnych. Prowadzi współprace z organizacjami z krajów takich jak: Kenia, Tanzania, Uganda, Gwinea, Zambia, Armenia, Ukraina, Turcja oraz państwa Unii Europejskiej.
Przegląd Sztuki SURVIVAL jest festiwalem sztuki współczesnej organizowanym od 2003 roku we Wrocławiu przez fundację Art Transparent. SURVIVAL odbywa się poza instytucjami wystawienniczymi – nierzadko w miejscach porzuconych i na co dzień niedostępnych, czasami w gmachach publicznych oraz na otwartych przestrzeniach. Historia konkretnego miejsca określa charakter interwencji oraz inspiruje tematy podejmowane przez twórców i twórczynie, a także sposób eksponowania prac. Każdego roku SURVIVAL współfinansuje i zajmuje się produkcją kilkudziesięciu zupełnie nowych realizacji artystycznych. Ważną częścią Przeglądu jest bogata scena społeczna.
Przegląd Sztuki SURVIVAL jest wydarzeniem artystycznym cenionym przez środowiska artystyczne Polski oraz przez instytucje zagraniczne. Organizatorzy Przeglądu, a jednocześnie dyrektorka fundacji Art Transparent oraz prezes fundacji, zostali uhonorowani w roku 2023 Brązowym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na wniosek Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego. Przegląd Sztuki SURVIVAL od kilkunastu lat otrzymuje Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Wrocławia. Prezes fundacji dodatkowo dwukrotnie został odznaczony medalem Prezydenta Wrocławia za zasługi dla kultury miasta, ostatni z nich „Meritio de Wratislavia – zasłużony dla Wrocławia” przyznany został przez Prezydenta Miasta Jacka Sutryka w roku 2022.
Wystawę 22. Przeglądu Sztuki SURVIVAL przygotowywaliśmy przez wiele miesięcy. Pierwsze kroki poczyniliśmy jeszcze w sierpniu roku 2023. Open call ogłosiliśmy w styczniu 2024 i zamknęliśmy z końcem lutego. Otrzymaliśmy 326 propozycji realizacji prac artystycznych. Następnie trwały obrady zespołu kuratorskiego nad wyborem prac osób artystycznych. Ich nazwiska ogłosiliśmy publicznie 2 kwietnia 2024 roku. I od tej pory pracowaliśmy nad kształtem ekspozycji. Tworzenie tak dużej wystawy sztuki to długi, wielomiesięczny proces.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który objął 22. Przegląd Sztuki SURVIVAL Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta, na portalu X zamieścił wpis (treść na końcu posta).
Do wpisu odniosła się Radne i Radni Klubu Koalicja Obywatelska:
Szanowny Panie Prezydencie,
apelujemy o uszanowanie autonomii kultury i sztuki. To oczywiste, że działania artystyczne często prowokują do dyskusji nad istotnymi dla każdej wspólnoty obywatelskiej kwestiami. To publiczna rola artystów wobec demokracji. Demokracja jest przestrzenią sporów, dyskusji i nieustannych negocjacji.
Artystka nie narusza przepisów prawa, a cenzurowanie sztuki nie jest rolą miasta. Sztuka musi pozostać sferą wolności twórczej i intelektualnej.
Niżej podpisani Członkowie Rady Miejskiej.
Agnieszka Rybczak
Igor Wójcik
Robert Suligowski
Marzena Bogusz
Robert Leszczyński
Dominika Kontecka
Joanna Pieczyńska
Nasz apel jest odpowiedzią na słowa Prezydenta:
„Nie ma mojej zgody na prezentacje w przestrzeni publicznej sztuki, która dzieli czy obraża.
Galeria Szewska Pasja prowadzona jest przez Fundację Art Transparent i to ona odpowiada za prezentowane tam prace. Miasto nie jest również właścicielem ekspozytorów, na których wystawiane są prace.
Nie podoba mi się, by w tym trudnym czasie niepokojów na granicy ktoś jednoznacznie krytykował ludzi, którzy bronią nas i naszych granic.
Przestrzeń publiczna należy do mieszkańców i ważne, by to, co się w niej pojawia owszem inspirowało do rozmów, ale nie do animozji.
Moją opinię przekazałem Fundacji Art Transparent, odpowiedzialnej za treści prezentowane przy ulicy Szewskiej”.
Czytaj dalej ↓